نحوه رس شکنی عسل


رس بستن عسل یک ویژگی فیزیکوشیمیایی به دلیل اشباع بودن عسل از قندها است که تحت تاثیر عوامل متعددی کریستالیزه شدن آن به تعویق می افتد. اما به هرحال عسل ها به دلیل این که در حالت مایع ناپایدار هستند با رس بستن به پایداری می رسند و برخی از محققین معتقدند که رس بستن عسل باعث ثبات مواد موثره و حفظ کیفیت آن میشود. توصیه ما به همه مصرف کنندگان عسل کوهدشت در وهله اول این است که در صورت رس بستن عسل؛ به تصمیم زنبورعسل و فرآیند طبیعی این معجزه طبیعت احترام گذاشته و به همان حالت جامد و یا رس بسته استفاده شود همان طور که در بسیاری از کشورهای اروپایی این فرهنگ صحیح مصرف عسل رایج است. شرکت عسل کوهدشت در جهت حفظ کیفیت عسل ها و بنا بر عقیده ای که دارد سعی در فرهنگ سازی و آگاهی رسانی مصرف عسل رس بسته دارد چون معتقد هستیم که هر گونه حرارت دهی به عسل باعث کاهش کیفیت آن میشود در نتیجه توصیه ما با شما مصرف کنندگان استفاده اصولی و صحیح از این فرآورده ارزشمند طبیعت است.


حال با دانستن این موضوع که حرارت دهی عسل در دماهای بالا منجر به کاهش کیفیت عسل میشود اگر شما باز اصرار به مصرف عسل مایع دارید می توانید با انجام روش ذیل علاوه بر رس شکنی عسل با دما، خاصیت عسل تا حد زیادی حفظ شود.
برای رس شکنی بایستی حرارت به شکل مستقیم به ظرف عسل اعمال شود. برای این کار از روش بن ماری و استفاده از حرارت غیرمستقیم آب عسل رس بسته را به عسل مایع تبدیل نماید. برای این کار باید ظرف عسل را در داخل یک قابلمه گذاشته و مقداری آب در داخل قابلمه بریزید به نحوی که دو سوم ظرف عسل در داخل آب قرار بگیرد. البته قبل از آن بایستی مطمئن شوید که درب ظرف شما به خوبی سفت شده باشد تا از ورود بخار آب به داخل عسل جلوگیری شود. در ته قابلمه یک دستمال چندلایه قرار می دهیم تا از حرارت مستقیم شعله به ظرف عسل جلوگیری شود. در ادامه قابلمه حاوی ظرف عسل را بر روی شعله اجاق گاز قرار می دهیم و حرارت شعله را در کمترین حالت قرار می دهیم. بایستی سعی شود حرارت آب قابلمه از دمای 55 درجه بالاتر نرود برای این کار انتخاب نوع شعله و یا استفاده از شعله پخش کن پیشنهادم ماست. به تدریج به این روش عسل داخل ظرف از پایین شروع به مایع شدن می کند تا این که کاملا عسل مایع شود. بعد از مایع شدن کامل عسل سعی می کنیم ظرف را سریعا از داخل قابلمه برداشته و در داخل کابینت قرار می دهیم. 


توجه داشته باشید بیشتر مواد موثره عسل که ویژگی های دارویی و شفابخش عسل را شامل میشوند در طی حرارت های بالای 60 درجه به تدریج از بین رفته و عسل دارویی شما تبدیل به یک مربای بی خاصیت میشود. علاوه براین در طی حرارت های بالا ماده سمی هیدروکسی متیل فورفورال که یک ماده سرطان زا است تشکیل میشود.

مقایسه محصول 0